24 iulie 1864: Domnitorul Alexandru Ioan Cuza unifica corpurile grănicereşti din Ţara Românească şi Moldova
![Domnitorul Alexandru Ioan Cuza](https://magazincritic.ro/wp-content/uploads/2017/07/Alexandru-I.jpg)
Domnitorul Alexandru Ioan Cuza
La 24 iulie 1864 Domnitorul Alexandru Ioan Cuza i-a unificat pe grănicerii munteni și moldoveni, punând bazele instituției moderne de pază a frontierelor țării. Ziua Poliţiei de Frontieră Române – marchează constituirea, în 1864, a primului corp unificat al grănicerilor din România.
158 ani de existenţă instituţională sărbătoriți de către Poliţia de Frontieră Română
„Semnarea la 24 iulie 1864 de către domnitorul Alexandru Ioan Cuza a Decretului 892 a devenit un moment istoric important pentru Poliția de Frontieră, fiind data de recunoaștere a identității instituționale și temelia organizării moderne de astăzi. (…)
Ziua Poliţiei de Frontieră Române (24 iulie) reprezintă de fiecare dată un prilej pentru a fi recompensate acţiunile desfășurate de proprii lucrători, în îndeplinirea atribuţiilor specifice la granița României.
![](http://www.magazincritic.ro/wp-content/uploads/2020/07/politia-de-frontiera.jpg)
La 24 Iulie 1864, domnitorul Alexandru Ioan Cuza semna Decretul prin care se realiza unirea corpurilor grănicereşti „de dincoace şi dincolo de Milcov”, moment ce a devenit reper istoric pentru instituţia noastră, însemnând recunoaşterea identităţii instituţionale şi, totodată, piatra de temelie a Poliţiei de Frontieră de astăzi.”, a scris politiadefrontiera.ro
- MAGAZIN CRITIC se confruntă cu cenzura pe rețelele de socializare și pe internet.
- Intrați zilnic direct pe site pentru a vă informa. Contactați-ne: aici.
- Dacă apreciați munca noastră, vă invităm să dați un Like și să distribuiți pagina de Facebook.
MAGAZIN CRITIC – ziar de orientare conservatoare. Contează pe ȘTIRI ce contează