Doi dispăruți, neurmăriți general: Crin și Ciolacu

0
antonescu-si-ciolacu

După turul 2 al alegerilor prezidențiale, scena politică românească arată ca un bal de absolvire după închidere: muzica s-a oprit, luminile s-au aprins, iar doi dintre foștii „copii de aur” ai clasei politice – pensionarul Crin Antonescu și eternul prim-ministru, acum ex, Marcel Ciolacu – lipsesc cu desăvârșire de pe scenă. Unul e fantomă liberală cu accent de provincie elegantă, celălalt – paznicul de noapte al social-democrației de tip bufet suedez: mult, moale și fără gust, fără sare.

Într-o epocă în care ideile golite de esențe au fost înlocuite cu postări sponsorizate, Crin Antonescu a fost ultimul liberal care a vorbit în fraze întregi, dar amețitoare si contradictorii: dar, totuși, în schimb, păi… Din păcate, exact asta l-a pierdut. Crin, acest Alain Delon de balcaniada, fidel artei sale oratorice, a decis să nu deranjeze și s-a retras fugind cât l-au tinut… voturile. De atunci, îl vedem doar în dezbateri vintage sau în visul vreunui bătrân analist politic: „Era altceva, domnule… avea carismă, nici nu știți ce am pierdut!” Așa ca, CA este așteptat peste 10 ani pentru a ne tulbura existența, speranțele.

Marcel Ciolacu n-a dispărut, s-a evaporat înjurând si amenințând ca un birjar massmedia, țara, glia, cerul si destinul. A incercat de doua ori la ruleta alegerilor si acum a rămas fără cheile de la mașină care l-ar fi dus spre apartamentul Nordis. Lider al unui partid care de ani buni funcționează pe pilot automat, Marcel a fost acolo unde trebuia… dar cu o jumătate de zâmbet și trei sferturi de ezitare. Îi lipsea doar o pălărie de pescar și un hamac în spatele Guvernului. I se spunea Covrigaru și avea apariția irakiana a lui Sadam Hussein: bronzat, mustăcios, cu tupeu de dictator și reacții de golan fără stadion. În turul doi, când lumea aștepta o bătălie a titanilor, Ciolacu a ajuns să se metamorfozeze: din print a devenit cerșetor. Nimeni nu vrea să afle în ce unghere stă cu mâna întinsă pentru o „iertare” (clementia), la pachet cu reabilitare.

În timp ce alți politicieni se bat în direct la TV ca în reality show-uri cu rating de avarie, Crin și Ciolacu se plimbă prin peisajul politic precum două picturi demne de muzeu, dar uitate în depozit. Unul a părăsit scena înainte să fie penibil. Celălalt a fugit probabil spre SUA cu flacăra CCR-ului, ca la Olimpiadă. Să nu îi judecăm, dar nici să cuteze a se întoarce pe plaiuri daco-tracice!

Autor: Nicolae Florentin Streche


MAGAZIN CRITIC – ziar online cultural, conservator. Nihil Sine Deo

Lasă un răspuns