Europarlamentarul PNȚCD Chris Terheș a dat în judecată Parlamentul, pe Klaus Iohannis, Ludovic Orban și pe Marcel Vela, pentru „încălcarea dreptului la libertate individuală cu ocazia stării de urgență”!
![](https://magazincritic.ro/wp-content/uploads/2015/08/B1b.jpg)
Parlamentul României
Europarlamentarul PNTCD Cristian Terhes a dat în judecată Parlamentul, pe Klaus Iohannis, Ludovic Orban și pe Marcel Vela, pentru „încălcarea dreptului la libertate individuală cu ocazia stării de urgență”, transmite Active News. Într-o postare de pe Facebook, europarlamentarul susține că interdicția părăsirii locuinței sau a gospodăriei este o limitare similară arestului la domiciliu.
![Europarlamentarul PNȚCD Chris Terheș a dat în judecată Parlamentul, pe Klaus Iohannis, Ludovic Orban și pe Marcel Vela, pentru „încălcarea dreptului la libertate individuală cu ocazia stării de urgență”.](https://www.activenews.ro/thumb-637?/articole/161590.jpeg)
„Pentru comparație, interdicția impusă unei persoane de a părăsi zonă internațională a unui aeroport (o zonă foarte extinsă, ce poate include restaurante, magazine, hoteluri) a fost considerată în jurisprudență europeană o privare de libertate. Condamnații care execută pedeapsă în regim deschis pot circulă liber în interiorul penitenciarului, într-un spațiu cu mult mai mare decât o locuința, dar sunt în stare de privare de libertate. Condamnații care execută pedeapsă în regim deschis pot desfășura activitate de muncă în afară penitenciarului și fără pază, părăsind zilnic penitenciarul la o anumită oră și fiind obligați să se întoarcă la o anumită oră, dar situația lor juridică este tot de privare de libertate, întrucât faptul de a nu se întoarce constituie evadare”, scrie Cristian Terhes, pe Facebook.
Integral pe Active News.
Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii noastre de cititori de pe pagina de facebook