Cine sunt extremiştii? Combaterea intoleranței și a discriminării primește fonduri sporite! Bugetul destinat cultelor scade cu 88% față de anul trecut. Și românii din străinătate pierd bani.

Proiectul legii bugetului de stat pentru 2021 a fost publicat de Ministerul Finanțelor pe siteul oficial.

Acesta prevede că bugetul de stat se stabilește la venituri în sumă de 174.102,0 milioane lei, iar la cheltuieli în sumă de 318.456,6 milioane lei credite de angajament şi în sumă de 261.451,7 milioane lei credite bugetare, cu un deficit de 87.349,7 milioane lei.

Conform acestui proiect, la capitolul susținerii cultelor, cheltuielile statului vor scădea cu 88,75%. Mai precis, este vorba despre banii destinați reparației și construcției de lăcașuri de cult.

În ceea ce privește salarizarea preoților, aceste venituri cresc cu 2,36%.

Contribuția statului pentru sprijinirea așezămintelor religioase românești din afara granițelor va rămâne, în schimb, neschimbată față de 2020. Totuși, schitul românesc Prodromu de la Muntele Athos va primi cu 2,8% mai mult decât în 2020.

O altă prevedere interesantă prevede creșterea bugetului pentru „Finanțarea unor programe și proiecte interetnice și combatere a intoleranței” cu peste 60% față de anul precedent. În aceeași situați se află și „Programe si proiecte privind prevenirea si combaterea discriminării”: acestea vor primi cu 36,6% mai mult decât în 2020.

Sprijinirea activității românilor de pretutindeni și a organizațiilor reprezentative ale acestora nu este o prioritate pentru actualul Guvern, banii destinat acestor activități scăzând cu 18% față de 2020, deși suma destinată acestora era oricum derizorie: de la 13.285 de lei se va ajunge la 10.793 lei.

Finanțarea Ansamblului Memorialului Victimelor Comunismului si al Rezistentei Sighet va primi o lovitură: bugetul stat prevede o scădere aproape 45%. De la aproape 2.000 de lei, acest important edificiu al memoriei va primi 1.100 de lei.

O lovitură va primi și consolidarea monumentelor istorice. Conform proiectul de buget, acestei activități îi vor fi destinați cu 44% mai puțini bani decât în 2020.

Ministerul Sănătăţii va avea fonduri semnificativ mai reduse în 2021, comparativ cu anul trecut, potrivit proiectului de buget prezentat joi seară de Guvern şi analizat de Profit.ro. Alte ministere vor primi fonduri majorate, printre acestea fiind Agricultura, Transporturile şi Munca. Resursele alocate pentru Ministerul Educației cresc ușor în acest an.

Ministerul Sănătăţii credite bugetare 17,5 miliarde lei, -11,2% faţă de anul trecut, credite de angajament 18,6 miliarde lei,în scădere cu 7,3% Ministerul Agriculturii credite bugetare de 26 miliarde lei, +10,4% creditele de angajament de 38,3 miliarde de lei, +59%

Ministerul Educaţiei credite bugetare 31,1 miliarde lei, + 2,8% credite de angajament 30,1 miliarde lei, +1,7%, informează R3Media.


Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii noastre de cititori de pe pagina de facebook

Lasă un răspuns